top of page

Bevonó és megmozgató

A gyerekek, fiatal felnÅ‘ttek bevonására olyan, a koruknak megfelelÅ‘ technikák kidolgozására van szükség, amely akár a gyermekönkormányzatok módszertanára, akár egyéb tudásokra alapozva teszi lehetÅ‘vé a részvételt, egyben oktatva is Å‘ket arról, mire alkalmas, és mire nem a bevonás.

​

A gyermekjogi és részvételi foglalkozások célja, hogy megismertesse és megerÅ‘sítse a gyerekeket a jogaikban
és felkészítse Å‘ket a társadalomban és a közéletben való aktív részvételre és arra, hogy tudatos, cselekvÅ‘ és egyenjogú állampolgárai legyenek a közösségüknek. Ezen kívül ezek a programok fejlesztik a gyerekek szociális- és kulturális képességeit. 

​

Az Önkormányzat célja, hogy kialakuljanak új gyermekrészvételi mechanizmusok és tovább fejlÅ‘djenek, megerÅ‘södjenek a már létezÅ‘, demokratikus értékeket képviselÅ‘ folyamatok  a kerületben, valamint erÅ‘södjön a fiatalok bevonása helyi társadalmi ügyekbe, az önkéntesség  és önszervezÅ‘dés népszerűsítése körükben. 

Az Önkormányzat célja továbbá a kapacitásfejlesztés és érzékenyítés a gyerekek részvételével dolgozó felnÅ‘ttek, a szülÅ‘k, valamint a gyerekek számára  a gyerekjogok területén, a VIII. kerületi intézményi kapacitások megerÅ‘sítése és a helyben dolgozó szakemberek tudásának, készségeinek fejlesztése  a gyerekrészvétel elÅ‘segítése érdekében.

 

TEVÉKENYSÉGÜNK:

​

GYERMEKRÉSZVÉTELI GYAKORLATOK:

Oktatási, szociális, ifjúsági intézményekben hatékony gyermekrészvételi gyakorlatok kidolgozására és bevezetésére kerül sor a kerületben. További célja  a kerületnek, hogy a projekt eredményei hasznosuljanak  a felsÅ‘oktatásban, csatornázódjanak be a szociális munkás képzésbe. Nemzetközi tudásmegosztás  és disszemináció révén magas minÅ‘ségű európai tudás becsatornázása a projekt megvalósításába kiemelt cél.  A projekt eredményeinek megosztása további önkormányzatokkal  és intézményekkel magyarországi  és európai szinten elengedhetetlen feltétele a kölcsönös tudásmegosztás kiépítésének.  Ezeknek a céloknak elérése érdekében megpályáztuk az Európai Bizottság által kiírt „Polgárok, egyenlÅ‘ség, jogok és értékek” című programjának CERV 2022-CHILD című pályázatát. Amennyiben pozitív értékelést kapunk, 2023-ban 123.261 euró támogatással (összesen 239.993 euró) kezdheti meg Önkormányzatunk a fentebb kitűzött célok megvalósítását, az alábbi konzorciumi partnerekkel: Wesley János LelkészképzÅ‘ FÅ‘iskola, Eurochild Association, Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület, Partners For Democratic Change Hungary Partners Hungary Alapítvány.

​

KÖZÖSSÉGI TEREK:

Az Önkormányzatnak vannak olyan ifjúsági terei, intézményei, ahol hátrányos helyzetű vagy/és iskolából kimaradt vagy/és roma fiatalokkal foglalkoznak. A kerületben található az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat FÅ‘városi Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat Befogadó Gyermekotthona, akikkel 
az Önkormányzat  együttműködésben áll, így az ott élÅ‘ gyerekeket be tudják vonni a kerületi eseményekbe és programokba. 


Az Önkormányzat legmeghatározóbb ifjúsági közösségi terei a Kesztyűgyár Közösségi Ház, ZsendülÅ‘ Tanoda, FiDo Közösségi Tér, Gyermekek Átmeneti Otthona, Családok Átmeneti Otthona.

​

A Kesztyűgyár Közösségi Házban működik a Mentor program azoknak az általános és középiskolás fiataloknak, akik magántanulók lettek vagy segítségre szorulnak a házi feladatok megoldásában, szeretnének az iskolában sikereket elérni. Alsó tagozatos tanulók számára írás, olvasás, számtan tanítása és tanulása és gyakorlása is lehetséges. A Mentor programban fÅ‘leg olyan fiatalok vesznek részt, akik társadalmi-gazdasági státuszuk miatt otthoni segítségre (fÅ‘leg tanulásban) nem számíthatnak. Legtöbb gyerek fejlesztését és iskolai megsegítését a JSZSZGYK munkatársai (szociális segítÅ‘k, esetmenedzserek) kérik meg  és delegálják a programba  a gyerekeket.

 

A ZsendülÅ‘ Tanoda 2020 március óta működik a kerületben. A tanoda célja azoknak a képességeknek, készségeknek a fejlesztése, melyek valamely szempontból hátrányos helyzetű fiatalok számára is biztosítják a sikeres iskolai pályafutást. A tanodás gyerekek megismerkednek különbözÅ‘ művészetekkel, sportokkal  és megtanulhatják eltölteni hasznosan a szabadidejüket. 

​

A Tanoda távlati céljai közé tartozik nem csak az iskolai felzárkóztatás, hanem a továbbtanulásra adott esély javítása, a társadalomba való beilleszkedés segítése, illetve, támogatás nyújtása annak érdekében, hogy a Tanoda diákjai megállják helyüket az iskolapadból való kikerülés után is. Ilyen nevelési szándékot szolgálnak a játékba ágyazott foglalkoztatások, a nem formális tanulási módszerek, illetve az ünnepekhez tartozó  elÅ‘készületek, hagyományok ápolása is. A sikeres gyermek életút megalapozásához bevonják  a szülÅ‘ket is családi programok szervezésével.

 

A Tanoda programjai közé tartoznak még kirándulások és nyári táboroztatás is. A ZsendülÅ‘ Tanoda által támogatott gyermekek számára a felzárkóztatás, kompetencia- és készségfejlesztés, a programokon való részvétel, valamint az étkezés ingyenes. 

 

A FiDo Ifjúsági Központ 2014 óta működik a kerületben a JSZSZGYK programjaként. Az ifjúsági tér célja  a Magdolna negyedben (nem kizárólagosan, de ez a negyed szegregált és szegregációval veszélyeztetett terület a kerületben) élÅ‘ gyermekek, fiatalok és családok behívása egy közösségbe. Feladatuk  a célcsoportba tartozó fiatalok szabadidÅ‘s foglalkoztatása, szakmai segítése, kulturális, mentális  és érzelmi támogatása a közösségi térben. A tervezett szolgáltatások  a célcsoport igényeire, szükségleteire reflektálnak, azokhoz szorosan illeszkednek.

 

A Gyermekek Átmeneti Otthonában és a Családok Átmeneti Otthonában élÅ‘ fiatalok megszólítása és közösségi életbe való behívása célja az Önkormányzatnak, tesszük ezt a fentebb említett ifjúsági tereken létrejövÅ‘ programokba és közösségi élet színtereibe történÅ‘ bevonással.

 

Az iskolákon és óvodákon túl (ahol felülreprezentáltak a kerület sajátossága miatt a hátrányos helyzetű és roma tanulók, gyermekek) az Önkormányzat által fenntartott ifjúsági terekbe járó fiatalok bevonása is célja a részvételi projektnek. Ennek megvalósulását abban látjuk, hogy az ott dolgozó mentorok, tanodai dolgozók, szociális segítÅ‘k, akik napi kapcsolatban vannak a fiatalokkal, segítik  a gyerekek bevonását és döntéshozatali szándékukat; így biztosítva azt, hogy azok a hátrányos helyzetű és roma fiatalok is  meg legyenek szólítva az Å‘ket érintÅ‘ ügyekben, akik valamilyen okból kifolyólag kevésbé aktívak vagy egyáltalán nincsenek jelen az oktatási intézményekben. 

​

KERÜLETI FIATALOK TANÁCSA:

Ma Józsefvárosban nem léteznek a gyermekeket érintÅ‘ témákra szakosodott konzultatív fórumok, amelyek a különbözÅ‘ célcsoportokat (gyerekek, szülÅ‘k, szakemberek) akár külön-külön, akár együttesen bevonnák a döntések elÅ‘készítésébe. Ennek orvoslására hozza létre az Önkormányzat a Kerületi Fiatalok Tanácsát (a továbbiakban: KFT) (4 fÅ‘ általános iskolás, 6 fÅ‘ középiskolásÖnkormányzat részérÅ‘l 1 fÅ‘, minden Önkormányzat által fenntartott ifjúsági térbÅ‘l 1-1 fÅ‘ mentor vagy ifjúságsegítÅ‘/szociális segítÅ‘, akik rendszeres kapcsolatban állnak a fiatalokkal), amely szervezet a témában érintett szakemberek és a fiatal résztvevÅ‘k KFT tagok rendszeres találkozóhelyéül szolgálhat.

 

A KFT véleményezési és javaslattételi jogkörrel fog rendelkezni, amely keretében véleményt és javaslatot fogalmazhat meg a számára a költségvetésbÅ‘l biztosított pénzösszeg felhasználásáról,  a gyerekrendezvényekrÅ‘l, a diákjóléti
juttatások felosztási elveirÅ‘l,  és minden más olyan kérdésrÅ‘l, amit az Önkormányzat vagy KépviselÅ‘-testület megoszt a KFT-vel, illetve amit saját maga kezdeményez.  A KFT összehívását kezdeményezheti: Józsefváros KépviselÅ‘-testülete,  a polgármester, a polgármester felhatalmazása alapján  az alpolgármester, a jegyzÅ‘, illetve  a gyermekügyi referens.

​

A KFT saját szervezeti és működési szabályzattal rendelkezik. A tanács üléseinek szervezésével  és elÅ‘készítésével kapcsolatos teendÅ‘ket a gyermekügyi referens látja el, aki folyamatosan egyeztet a Humánkapcsolati Irodával és a Közösségi Részvételi irodával.

​

Tevékenységek, amiket 2022-2024-ben meg szeretnénk valósítani, hogy a gyermekrészvétel, minél szélesebb körben és elterjedtebben lehessen jelen mind az önkormányzatban mind a kerületen belül:

​

1. Hátrányos helyzetű fiatalok bevonása

A fent említett ifjúsági és közösségi terekbe járók fiatalok megszólítása és bevonása:
- kortárs segítés olyan fiatalok részérÅ‘l, akik jelenleg is aktívan részt vesznek az Å‘ket érintÅ‘ kérdésekben, például Diákönkormányzati tagok, vagy olyan családi háttérrel rendelkezÅ‘k, ahol mindennapos az önérvényesítésrÅ‘l való beszélgetés, illetve magasabban kvalifikált oktatási rendszerben vesznek részt – ezek a fiatalok jelenleg is önkéntesen segítik az ifjúsági terek munkáját
- a kortárs segítést tovább támogatják a szervezetekben, ifjúsági terekben dolgozó felnÅ‘tt és fiatal felnÅ‘tt mentorok, ifjúságsegítÅ‘k, szociális segítÅ‘k
a. vonzó programok biztosítása, amiben szívesen részt vesznek a fiatalok, például: műhelymunkák, szórakoztató tevékenységek, amik a fiatalok számára is vonzóak
b. ha a számukra vonzó projektekben és programokban rendszeresen részt vesznek a fiatalok, utána megtaníthatóak arra, hogy ezen túlmenÅ‘en milyen döntési helyzetekben vállalhatnak még szerepet (workshopok, képzések)
c. a fent említett segítÅ‘k támogatják a fiatalokat abban, hogy véleményüket, állaspontjukat többféleképpen is (rajzolás, vers vagy novellaírás, rapben mondom el, konzultációs vélemények írása, hogy minden gyermek a maga szintjének megfelelÅ‘en tudjon reagálni és választ adni az Å‘t is érintÅ‘ kérdésekben) kifejthetik, ezeket mind egyforma módon értékeljük, mert minden vélemény egyformán értékes és fontos.


2. Gyerekek bevonása az önkormányzat munkájába

- gyerekjogi és részvételrÅ‘l szóló oktatás a gyerekekkel, fiatal felnÅ‘ttekkel kapcsolatba kerülÅ‘ munkavállalóknak

- gyerekrészvételi költségvetés
• 2022-ben indult el az elsÅ‘ részvételi költségvetés Józsefvárosban, amelynek keretében a helyi lakók összesen 120 millió forint sorsáról  dönthettek közvetlenül. 16 éves kortól mindenki adhat le ötletet és szavazhat is. https://reszvetel.jozsefvaros.hu

• az Önkormányzat ezt a folyamatot ezentúl minden évben szeretné megszervezni, ideálisan egyre növekvÅ‘ pénzösszeggel, amirÅ‘l a lakosok dönthetnek. Hosszú távon fontos volna, hogy a józsefvárosi gyerekek úgy nÅ‘jenek fel, hogy természetes számukra az, hogy beleszólhatnak abba, hogy az Önkormányzat mire költi a kerületi lakosok pénzét

• részvételi költségvetés folyamatában az alábbi módon vehetnek részt a gyerekek és a fiatalok: 

 o pénzügyi tudatossági képzések szervezése általában a kerületi költségvetésrÅ‘l és konkrétan a részvételi költségvetésrÅ‘l (ezt a Közösségi Részvétel Iroda munkatársai tartanák azoknak a fiataloknak, akik az önkormányzat által fenntartott ifjúsági terekben megjelennek, illetve a tankerület segítségével általános iskolákba és középiskolákba osztályfÅ‘nöki órák keretein belül)
  o az Önkormányzatnak elkülönített éves költségkerete áll rendelkezésre, amit gyerekprogramokra és gyerekeket érintÅ‘ infrastrukturális fejlesztésekre költhet el. EbbÅ‘l a költségbÅ‘l egy meghatározott összeget gyerekrészvételi költségvetésbe csoportosítana át, aminek a lényege, hogy olyan rendezvényekre, eseményekre költené el az önkormányzat, amit a fiatalok szeretnének. A folyamat több fordulós lenne: elsÅ‘ körben gyerekekkel való közös konzultáció (ifjúsági terekben, elÅ‘re felállított gyerektanáccsal), hogy mit szeretnének (például: több olyan szórakozási lehetÅ‘séget ami a biztonságos szórakozásukat elÅ‘segíti, skateparkot, táncversenyt, sportnapot, több padot a játszóterekre, graffiti falakat stb.), a beérkezett ötletek után az Önkormányzat a bevont fiatal segítÅ‘kkel/tanácsadókkal közösen kiválasztja azokat a programokat és
projekteket, amik megvalósíthatóak és finanszírozhatóak. A gyerekek, fiatalok által megvalósítandó projekteket a projekt helyszínéül szolgáló és ott dolgozó munkatársak, ifjúságsegítÅ‘, gyermekügyi referens segítené az Önkormányzat pénzügyi támogatásával.

- Mi a szerepe az önkormányzatnak a gyerekek életében és hogyan tudnak Å‘k részt venni a kerület életében? - workshopok gyerekeknek iskolákban arról, hogy mit csinál az önkormányzat, hivatal.

​

3. Konzultációs felületek létrehozása, ahol a részvételt lehet gyakorolni

- gyerekek megkérdezése arról, hogy mit szeretnek a kerületben, min változtatnának 
• KülönbözÅ‘ témák - minden a gyerekeket érintÅ‘ kérdésben lehetÅ‘séget adni a véleményük elmondására és azt követÅ‘en annak figyelembevétele (például: Jázmin utcai játszótér teljes átalakítása kondiparkká) kiírástól kezdve, eredmények kommunikációjáig (ez lehet az alapja egy gyermekrészvételi stratégiának idÅ‘közi fejlesztésekhez) 
• Kell hozzá: online platform, amit Önkormányzat informatikusai hoznak létre (honlap), ahol el tudják küldeni a gyerekek a gondolataikat, de az offline formátumot is biztosítani kell (iskolákban, ifjúsági közösségi terekben), gyerekekhez el kell juttatni
• cél: minél szélesebb körhöz elérni, egészen kicsitÅ‘l a 18 évesig

- gyerekek bevonása a helyi újság szerkesztésébe, fiatalbarát média kialakítása – gyerekrovatok biztosítása, illetve olyan mentorprogram felállítása, ahol a gyerekek aktívan vehetnek részt az újságírásban és annak szerkesztésében (felelÅ‘s: önkormányzat kommunikációs vezetÅ‘je, a helyi újság fÅ‘szerkesztÅ‘je, gyermekügyi referens)  

- szakmai partnerekkel együttműködve az óvodáskorú gyerekek és Å‘ket ellátó pedagógusok képzése a gyermek-részvételiségre, döntéshozatali mechanizmusra és a  jogaik és kötelezettségeik gyakorlására, ismeretére.
A jövÅ‘ben több mentor programot is ki fogunk alakítani, amik fÅ‘leg a tanulástámogatásban és a közösségben való részvételre fog fókuszálni.

​

ÖNKÉNTESSÉG:

Az önkéntesség társadalmi hasznossága megkérdÅ‘jelezhetetlen, ami elválaszthatatlan a társadalmi részvételtÅ‘l. A fiatalok figyelme elsÅ‘sorban a saját életkörülményeikbÅ‘l, saját helyzetükbÅ‘l indul ki és innen tágul egyre szélesebbre. Ezzel ellentétben a döntéshozók az általános felÅ‘l haladnak az egyén élettere felé. Amíg a döntéshozók nagy egészben látják a fiatalok életkörülményeit, fejlesztésének lehetÅ‘ségeit, addig a fiatalok a saját életterükben zajló dolgokat látják meg hamarabb és a rájuk vonatkozó döntések kivitelére kíváncsiak. Ez az oka, hogy az ifjúsági részvétel különbözik a társadalmi részvételtÅ‘l. Amíg az önkormányzat eddig a társadalmi részvételre fókuszált, ezentúl az ifjúsági részvételre is szeretne odafigyelni, elsÅ‘ körben képzésekkel,  másodsorban olyan önkéntes lehetÅ‘ségek biztosításával, amiket akár a kötelezÅ‘en letöltendÅ‘ iskolai közösségi szolgálat keretében is elvégezhetnek a kerületi fiatalok.

 

Célunk olyan önkéntes lehetÅ‘ségek biztosítása a kerületi fiatalok számára, amiknek Å‘k maguk és érzik társadalmi vagy egyéni hasznosságát, illetve ami a középiskolai közösségi szolgálatban is elszámolható. Az önkéntesség alatt a fiatalok szociális és életviteli kompetenciája fejlÅ‘dik. Ezek a kompetenciák a kommunikációs vagy interperszonális készségek, a konfliktuskezelés, együttműködés, kreatív gondolkodás, kritikai gondolkodás, döntéshozatal, empatikus készség, érzelmi intelligencia, tisztelet, felelÅ‘sség és végül az önbizalom. Egy minimum 30 órás közösségi tanulási projekt során a fenti kompetenciák szinte mindegyikén észlelhetÅ‘ szignifikáns elmozdulás. 

 

KERÜLETI TÁBOROK:

A kerületi táboraink tematikáját is szeretnénk jogi és demokratikus neveléssel bÅ‘víteni. A jogok ismerete segít abban, hogy egy gyermek biztonságban és boldogan élhessen. A gyerekeknek és fiataloknak fontos tudniuk, hogy minden olyan alapvetÅ‘ emberi joggal rendelkeznek, ami minden embert születésénél fogva megillet. Ezen túlmenÅ‘en arról is tájékoztatást kell, hogy kapjanak, hogy vannak nekik is kötelességeik és tiszteletben kell tartaniuk mások jogait. Egy tábor megfelelÅ‘ helyszín az ezekrÅ‘l való tájékozódáshoz, hiszen több nap alatt olyan bizalmi légkört lehet kiépíteni a fiatalok körében, ahol bizalmasabb, személyesebb témákat is meg lehet beszélni a megfelelÅ‘ szakemberekkel. Ha a gyermekek és fiatalok ismerik a jogaikat és megtanulnak velük élni, akkor többet fognak tudni az együttműködésrÅ‘l, mások tiszteletben tartásáról, saját igényeiknek, szükségleteiknek, érzéseiknek megfelelÅ‘ kifejezésre juttatásáról is.

​

 

Tevékenységünk
Intézkedésiterv

Intézkedési terv

FELADAT: CERV-2022 CHILD gyerekek részvételének elÅ‘segítése és támogatása projekt 

Célkitűzés: Alakuljanak ki új gyermekrészvételi mechanizmusok, tovább fejlÅ‘djenek a már meglévÅ‘ demokratikus értéket képviselÅ‘ folyamatok, erÅ‘södjön a fiatalok bevonása a helyi társadalmi és politikai ügyekbe, erÅ‘södjön az önkéntesség és az önszervezÅ‘dés népszerűsítése a fiatalok körében. 

 

Várható eredmény/fenntarthatóság: 
Gyerekbarát kerekasztal létrejötte 
Józsefvárosi Fiatalok Tanácsának létrejötte 
Részvételi költségvetéshez gyerekrészvételi mechanizmus kialakulása 
online és offline gyerekkonzultációs eszközök kialakulása 
mentorálási program elindulása 
helyi újság mentorálási program elindulása 
gyerekjogi és bevonást erÅ‘sítÅ‘ nyári tábor 
kisgyerekek számára adaptált bevonást erÅ‘sítÅ‘ módszertan elkészülte és bevezetése kerületi intézményekbe 
részletes módszertani publikáció a gyerekrészvételi folyamatokról önkormányzati szempontból 
helyi közösségi akciók fiatalok bevonásával 

bottom of page