top of page

Egészséges és aktív

Az egészség társadalmi meghatározói nagyon sokfélék lehetnek, ilyenek például: az általános életkörülmények, oktatás, táplálkozás, környezet és pszichoszociális környezet. Az, hogy mit tekintünk egészségnek vagy betegségnek, függ a kor szellemétől is. Régebben voltak olyan betegségek, amiket akkor még nem tartottak annak. Például, ha az ember idegkimerültségben szenvedett, azt mondták rá, hogy lusta. Ha a gyermeknek élelmiszer-érzékenysége volt, akkor nem volt egyéb baja, mint az, hogy finnyás.

A testmozgás és az egészséges táplálkozás fontos az egészségünk megőrzéséhez. A rendszeres mozgás segít megelőzni az elhízást, csökkenti a vérnyomást, meggátolja a cukorbetegség kialakulását. Javítja a hangulatunkat, állóképességünket és jó hatással van az anyagcserénkre. A friss zöldség fogyasztása segíti a belek működését, mely meggátolja, hogy a mérgező anyagok felszívódjanak a szervezetünkben. Az életmód megváltoztatásával nagyon jó eredményeket lehet elérni egészségünk terén. A társadalom feladata, hogy mindenkinek egyenlő esélye legyen az egészséghez. A közösségeknek gondoskodniuk kellene az egészségről és el kellene érni, hogy az egészséges életmód egy meghatározó értékrend legyen. Természetesen arról sem szabad megfeledkezni, hogy az ember saját maga is felelős egészségügyi helyzetének alakulásáról.

A kerület szempontjából fontos megemlíteni a szociális helyzetet, mint egészséget befolyásoló tényezőt. Ilyenek: a megfelelő életmód, békében élés, megfelelő lakáskörülmények, oktatás, jövedelem, stabil ökológiai rendszer, fenntartható erőforrás, társadalmi igazságosság és egyenlőség. Ha ezek nem megfelelően vannak biztosítva az egyén számára, akkor nem beszélhetünk teljes egészségről. A világon több millió ember szegényedik el azért, mert fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatásért. Azonban a nehéz anyagi helyzetben lévő embereknek, akiknek nincs elérhető forrásuk, segélyezésből és más anyagi és természetbeni juttatásokkal javíthatják egészségi helyzetüket. Lehetőségük van gyógyszertámogatásra, természetbeni ellátások térítési díjának csökkentésére és a pénzbeli ellátásokra nem jogosult anyagi nehézségek átmeneti enyhítésére. A politikai légkör is erős hatással van az állampolgárok egészségére. Minél nagyobb a biztonság- és szabadságérzete az egyénnek, annál ritkábban fordul az ember egészségkárosító szerekhez, ezáltal könnyebben kerülhető el a devianciák kialakulása.

TEVÉKENYSÉGÜNK:

ALLERGIA MEGELŐZÉSE:

Az Önkormányzat nagy figyelmet fordít az allergiás gyerekek ellátására. Többek között minden Önkormányzat által fenntartott intézményben tájékoztató és életmentő tanfolyamot szervez, illetve 2022-ben minden olyan önkormányzati intézménybe (összesen 29 intézmény) két darab életmentő injekció (autoinjektor) megvásárlását és eljuttatását támogatja, ahol gyerekekkel és fiatalokkal foglalkoznak – 2023-ra ezt minden kerületi intézményre kibővítjük, fenntartótól függetlenül.

Az életmentő injekció szavatossági ideje egy év, ezért fontos a kezdeményezés hosszú távú fenntartása. A gyógyszer beadásának menetét érdemes fél évente gyakorolni, hogy éles helyzetben ne okozzon problémát, ezért lehetőséget fogunk teremteni a tréningek ismétlésére.

MENTÁLHIGIÉNÉ:

A JSZSZGYK-hoz tartozó mentálhigiénés csoport (pszichológusok, gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus) ingyenes segítséget nyújt a kerületi gyerekeknek pszichológiai, fejlesztő- és gyógypedagógiai szolgáltatásokkal, illetve családterápia és családkonzultáció alkalmak biztosításával. Minden kerületi gyereket, akinek nincs lehetősége (például várólista miatt) vagy sokkal több segítségre van szüksége, mint amit az óvodájuk, iskolájuk vagy a Pedagógiai Szakszolgálat tud nyújtani, a fizetős fejlesztéseket pedig nem tudják megoldani, szívesen fogadnak. Emellett ők látják el a Családok Átmeneti Otthonában és a Gyermekek Átmeneti Otthonában élő gyerekek és fiatalok mentális, pszichés és kognitív fejlesztését is. A mentálhigiénés csoport közösen az óvodai- és iskolai szociális segítőkkel előadásokat tart az érdeklődő iskolákban pedagógusoknak az önsértésről, iskolai erőszakról. Az előadáson kívül kisebb csoportokban foglalkoznak a pedagógusokkal, az eddigi fogadtatás igen kedvező volt.

A segítő szakemberek munkáját segítendő csoportos szupervíziót biztosít számukra az intézmény vezetése, tekintettel a munkájuk nehézségére, mely nagy mentális igénybevételt jelent. A munkatársak szükség esetén egyéni szupervízióban is részesülhetnek.

SZAKPSZICHOLÓGUS:

A Józsefvárosi Egyesített Bölcsődékben (JEB) a kisgyermekek magas színvonalú gondozása és nevelése mellett az ellátás minőségének folyamatos javítása érdekében tanácsadó szakpszichológusi szolgáltatás vehető igénybe. A pszichológus munkájával támogatja mind a bölcsődébe járó családokat, mind a bölcsődében dolgozó szakembereket. A családok támogatása egyéni és csoportos tanácsadás, a bölcsődei dolgozók segítése személyiségfejlesztő és esetmegbeszélő csoportok formájában történik. A program előre meghatározott időszakokban a JEB szakmai szervezeti egységeiben működik. 

BÖLCSŐDÉK:

A JEB biztosít integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzultációs lehetőséget is, melynek keretében a kora gyerekkori pszichológiai alapú szabályozási nehézségek, a regulációs zavarok úgy, mint túlzott nyugtalanság, sírás, alvás- evési és étkezési zavarok kezelése, illetve enyhítése érdekében konzultációs szolgáltatás vehető igénybe. A konzultáció célja a problémák mielőbbi felismerése és segítségnyújtás a család egészének, a nehézségek fokozódásának megelőzésében. A konzulens segít abban, hogy a regulációs zavarok mérséklődjenek, megszűnjenek, a szülők és a gyermek élete könnyebbé váljon. A szolgáltatást a JEB-nél egy fő biztosítja, előjegyzéssel vehető igénybe. 
 

A JEB keretében vehető igénybe a kerületben élő családok számára az otthoni gyermekgondozás szolgáltatás is az arra rászoruló családoknak, különösen iker szülés esetén, vagy amennyiben a szülő betegsége miatt nem képes a gyermek gondozására.

Az otthoni gyermekgondozást a családban élő hat éves kor alatti gyermekeket érintő ellátási forma, a gondozás a család otthonában kerül biztosításra a gyermek törvényes képviselőjével kötött írásos megállapodás alapján. A szolgáltatás gyakorisága és időtartama a család igényeitől függ, a szülő munkarendjéhez igazodó. Otthoni gyermekgondozás szolgáltatást a hét mindennapján, szükség szerint biztosít a JEB. 

 

A JEB Tücsök-lak Bölcsődéjében különösen nagy hangsúlyt fektet az Önkormányzat a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátására, e gyermekeket nevelő családok megsegítésére. 

A kisgyermekek ellátásban fontos feladatának tekinti a bölcsőde a normál fejlődésmenettől való eltérés korai felismerését, a hátrányok és következményeik enyhítésére való törekvést.

A bölcsődében dolgozó gyógypedagógus ismeri a fejlesztő munka elméleti összefüggéseit, a különféle fejlesztőprogramok, gyakorlatok módszertani elveit, illetve azok gyakorlati végrehajtásának formáit. A bölcsőde gyógypedagógusa munkája során együttműködik a kisgyermeknevelőkkel, szülőkkel és fejlesztő szakemberekkel.

A legkisebbek számára a Kesztyűgyár Közösségi Ház által működtett Fókusz Közösségi Térben is részt lehet venni a Tipegő és a Toppantó baba klubban. Szakképzett gyógypedagógusok végeznek állapotfelmérést 
és tanácsadást az alábbi területeken: mozgásfejlődés, beszédfejlődés, értelmi fejlődés. A Toppantóban pedig 0-3 éves gyermekeknek  és szüleiknek tartanak zenés-táncos baba-foglalkozásokat.

DROGPREVENCIÓ:

Jelenleg a drogprevenciót  a Rendőrkapitányság látja el  az iskolákban, felvilágosító órákkal egybekötve. A bűnmegelőzési  és drogprevenciós témákat a kerületi táborokba is beviszik a rendőrök, hogy minél szélesebb körben, minél több gyermekhez eljusson.  A kábítószermentes világnapot  a Kesztyűgyár és a rendőrség közösen szervezik és tartják meg.  A tinédzserek kábítószerrel való visszaélése átható probléma.  Ez a jelenség számos okból következik be, és nincs egyetlen olyan tényező, amely teljes egészében meg tudná akadályozni. Vannak azonban olyan programok, amelyekkel hatékonyabbá lehet tenni a prvenciót. Egy jó drogprevenciós programnak éreztetnie kell a tanulókkal, hogy kapcsolatban állnak a tanáraikkal, oktatóikkal, barátaikkal és társaikkal. Azok a gyerekek, akik azt érzik, hogy tanáraik és barátaik törődnek velük, az oktatásukkal és a jólétükkel, kevésbé valószínű, hogy kábítószerhez és alkoholhoz folyamodnak a problémáik elől. 


Ez a kapcsolat arra is ösztönzi  a gyerekeket, hogy megnyíljanak  és elmondják véleményüket az órán, az iskolában, ami lehetővé teszi  a tanárok számára, hogy korán azonosítsák a veszélyeztetett tanulókat, és megelőző lépéseket tegyenek a függőség elkerülése érdekében. A maximális hatékonyság érdekében a drogprevenciós programnak egészségügyi oktatást is kell biztosítania. Az egészségnevelés részeként a gyermekeket fejlődésüknek megfelelő módon meg  kell tanítani bizonyos szerek helyes használatára, valamint  a szerhasználattal kapcsolatos (helyi és országos) jogszabályokban rögzítettekre is fel kell hívni  a figyelmüket. Az egészségnevelés részeként a résztvevő tanulók döntéshozatali és önmenedzselési képességeinek fejlesztését is magában kell foglalnia. Mivel ezek komplex kérdések és több szakember bevonását igénylik, önkormányzatunk nyitott rá, hogy több civil szervezettel, szakemberrel (például pszichológus, addiktológus) kössön megbízási szerződést, akik segítik a rmunát. Célunk, hogy minél több olyan programot vezethessünk be, ami segíti a gyerekek bevonódását, hogy ők maguk is fontosnak érezzék a témát. Ilyenek lehetnek például a rendőrmúzeum látogatása, a rendőrséggel közösen ellenőrizni a szórakozóhelyek biztonságát, tematikus napok és workshopok szervezése hozzáértő szakemberekkel. 

 

GYERMEKORVOSOK:

A Képviselő-testület elfogadta  a Józsefvárosi Egészségügyi Életpályamodellt (a továbbiakban: Életpályamodell) a józsefvárosi háziorvosi feladatellátás jelenlegi és jövőbeni támogatása, a háziorvosi/házi gyermekorvosi praxisok értékének növelése,  a jelenlegi háziorvosok megtartása,  a háziorvosok munkafeltételeinek javítása, a háziorvosi utánpótlás biztosítása, a kerületi háziorvosi feladatellátás vonzóbbá tétele  és a kerületi lakosok egészségbiztonságának további növelése, az orvoshiány elkerülése érdekében [26].  Az Önkormányzat az idei évben az Életpályamodell keretében a háziorvosok/házi gyermekorvosok eszközvásárlási pályázatával kívánja segíteni  a kerületi háziorvosok/házi gyermekorvosok munkáját, akik  a munkavégzésükhöz szükséges eszközök beszerzéséhez nyújthatnak be pályázatot.  

 

ZÖLDSÉG-GYÜMÖLCS PROGRAM:

Önként vállalt feladatként  a közétkeztetés mellett minden óvodás számára biztosítunk napi friss zöldség-gyümölcsöt, ami a gyerekek fizikai jólléte, egészséges táplálkozás érdekében kiemelendő program. Ide kapcsolódik az óvodai oviúszás támogatása és minden olyan program, ami a gyerekek mozgását, egészséges gyerekkorát előlendítik.

GYEREKSPORT:

A JSZSZGYK FiDo Közösségi tere rendszeresen szervez sporteseményeket, illetve minden nap (ünnepnapokon is) biztosítja  a kerületi lakosok számára a sportolási lehetőséget. 2022 májustól heteken át minden pénteken a II. János Pál Pápa téren közös torna keretében mozoghattak a fiatalok és az idősek együtt –  a testmozgáson túl, remek lehetőség a generációk találkozására és azok erősítésére. A tornagyakorlatokat  a Testnevelési Egyetem Rekreációs tanszéke, az Életet az Éveknek és a kerületi óvoda pedagógusai mutatják be és tartják meg.

 

VÉDŐNŐK:

A kerületi védőnők alapfeladataikat az egészségügyben meghatározott jogszabályok, módszertani útmutatók, szakmai protokollok alapján végzik. A védőnői gondozás leggyakrabban alkalmazott módszerei a családlátogatás, távkonzultáció, önálló védőnői tanácsadás, orvossal tartott tanácsadás, fogadóórák biztosítása, egyészségnevelés 
és egészségfejlesztés családi  és közösségi színtereken. A védőnői munka oktató-nevelő-segítő jellegű, mely alapvetően az értelemre, érzelemre hat a mindkét fél számára egyértelmű és érthető kommunikáció által. 

 

A családok egészségének megőrzése érdekében a védőnők együttműködnek a háziorvosokkal, házi gyermekorvosokkal, konzultálnak szakorvosokkal (például nőgyógyász, bőrgyógyász stb.), gyámhivatallal, Pedagógiai Szakszolgálattal, Józsefvárosi Szociális Szolgáltató  és Gyermekjóléti Központ munkatársaival, oktatási és nevelési intézményekkel, Vöröskereszttel  és más civil szervezetekkel. Elvégzik  a kerületi gyerekek alap szűrővizsgálatait  és státuszvizsgalatokat (aminek eredményéről a gyermek háziorvosát tájékoztatják), táplálási tanácsokat, terhesgondozási feladatokat látnak el. Az óvodákban és iskolákban, kerületi táborokban rendszeresen tartanak egészségfejlesztő oktatásokat, programokat. Ezekhez a programokhoz elengedhetetlenek olyan eszközök és szemléltető játékok beszerzése és cseréje, amik hatékonyan és játékos módon mutatják be a gyerekeknek, miért fontos az egészséges életmód  és hogyan lehet a betegségeket megelőzni. Önkormányzatunk ezeknek az eszközöknek  a beszerzését, kiegészítését  és az elhasználódott kellékek cseréjét biztosítja a védőnők számára.
A kerületi gyermekrendelőket  a közelmúltban Önkormányzatunk felújította és folyamatban van  a Hungária körúton az új védőnői rendelő átadása.

SZOPTATÁS SEGÍTÉSE:

A hétköznapokban a területi védőnők fontos feladata az is, hogy a szoptatás népszerűsítésével, védelmével és aktív támogatásával a szoptatással kapcsolatos közérthető információt nyújtson,  a szoptatni nem képesek stigmatizálása nélkül. A szoptatás csecsemő táplálásának és gondozásának optimális módja, ami az elérhető legjobb testi-lelki egészségi állapotot biztosítja  a gyermek és az anya számára. 


A szoptatás testi-lelki egészségre gyakorolt rendkívül jelentős jótékony hatásai, valamint a mesterséges táplálás egészségügyi kiadásokat erőteljes mértékben növelő  és tetemes környezeti terhelést okozó hatásai miatt az anya,  a csecsemő, a család és az egész társadalom alapvető érdeke, hogy  az anyák sikeresen szoptassák gyermekeiket. A szoptatás támogatása a gyakorlatban  azt jelenti, hogy az anyákat minden szinten – a családjukban,  a közösségben és az egészségügyben is – arra biztatják, hogy szoptassák gyermekeiket, és ehhez megfelelő információkat, továbbá gyakorlati segítséget kapnak. 

 

Az egészségügyben bizonyítékokon alapuló, szakmai protokollokra  és azoknak a napi gyakorlattal való összhangba hozására, továbbá  az egészségügyi dolgozók képzésére van szükség.  A szoptatásról az ismeretek folyamatosan bővülnek, ezért szükséges a nagy tapasztalattal rendelkező védőnő kollégák számára a korszerű szoptatási ismeretek átadása, a kollégák továbbképzése.

BABABARÁT RENDELŐ:

A Bababarát Kezdeményezés  a szülészetekről indult, de mára világossá vált, hogy a bababarát kórházakban elért eredmények csak akkor lehetnek tartósak, ha az anyák a társadalom minden szintjén támogatást és segítséget kapnak gyermekeik szoptatásához. Ezért arra van szükség, hogy az egészségügyi ellátó rendszer és a közösségi élet minden résztvevője "bababaráttá" váljon.  Bababarát rendelőn olyan területi ellátást értünk, ami  a szoptatást normaként támogatja. Ez megjelenik a környezetben is, de elsősorban az egészségügyi személyzet szoptatást népszerűsítő, védő és támogató hozzáállásában nyilvánul meg. Hosszútávú célként kitűzhető, hogy a Józsefvárosi Gyermekrendelők megfeleljenek  a „Bababarát rendelő” kritériumainak. 
Megújult formában továbbra is köszöntjük a józsefvárosi újszülötteket. A születéstámogatási csomagba olyan hasznos dolgok kerülnek (például textilpelenka, pelenkázóalátét, mesekönyv), amiket a későbbiekben is használni tudnak  a családok; mindemellett az utalványok is megmaradnak, hogy  a szükséges gyógyszereket, babaápolási szereket  a gyógyszertárakban meg tudják venni az újdonsült anyukák és apukák. 

 

Tevékenysé
Intézkdési tev

Feladatterv

FELADAT: Fogkefe és fogkrém program bevezetése

Célkitűzés:
Minden óvodás számára ingyenes fogkefe és fogkrém biztosítása tanévkezdéskor és évközben; ezzel biztosítva a gyermek fog-, és száj higiéniáját. Fiatal gyermekkorban elkezdett prevenciós programokkal, a helyes fogmosási szokások és gyakorlat kialakításával a szájhigiénia jelentős mértékben javítható.

 

Várható eredmény/fenntarthatóság: Egészségesebb fogazatú gyerekek - ami nem csak a megjelenés, de a fogakkal kapcsolatos egyéb betegségek (főleg gyulladásos belső szervi betegségek) megelőzése miatt is fontos.

FELADAT: Szoptatás támogatás a családok részére

Célkitűzés:
Szoptatásbarát környezet kialakítása  a rendelőkben, érzékenyítő előadások eszközeinek biztosítása. Kerületi védőnők továbbképzése.

 

Várható eredmény/fenntarthatóság: 
A megfelelően kialakított szoptatásbarát környezet és a szakképzett védőnők tanácsadási elősegítik, hogy a kerületben minél több édesanyja tudja anyatejjel táplálni gyermekét. A sikeres szoptatáshoz megfelelő információkat, támogatásokat 
és szakszerű segítséget kapnak.
Az anyatej  a legideálisabb táplálék a csecsemő számára. Az anyatejes táplálás csökkenti a gyermekkorban  és felnőttkorban kialakuló betegségek esélyét. A szoptatás segíti a megfelelő állkapocs, fogazat kialakulását és ezekkel összefüggésben lévő beszéd fejlődést, a kötődést anya és gyermeke között.

FELADAT: Elsősegélynyújtó és allergiás reakciókat felismerő továbbképzések szervezése.
Nem önkormányzati intézményekbe autoinjektorok beszerzése

Célkitűzés:

2023-ra minden olyan kerületi intézménybe eljuttatni az életmentő autoinjektort, ahol gyerekek vannak - fenntartótól függetlenül.  Életmentő-elsősegélytanfolyamok tartása. 
Az allergiás reakciók felismerése és gyors kezelési módszerének és az autoinjektorok használatának elsajátításának megtanítása. 

 

Várható eredmény/fenntarthatóság: A kerületben minden gyermeket ellátó intézményben megtalálható lesz legalább 2 db., használható életmentő autoinjektor. Minden olyan intézményben, ahol életmentő autoinjektor van, képzett és felkészült emberek fogják szükség esetén, használni ezeket  az eszközöket. Képesek lesznek életveszélyes helyzeteket felismerni és szakszerűen segíteni.

FELADAT: Gasztroedukációs program

Célkitűzés:

Hosszútávú együttműködés keretein belül, a kerületi gyerekek egészséges életmód  és hulladékmentes életmód gyakorlati és elméleti tanítása, közös főzések és sütések alkalmával. Gasztronómia által képességek és készséges fejlesztése. A Gyermekek Átmeneti Otthonába  és a Családok Átmeneti Otthonában főzőklubok kialakítása.

Várható eredmény/fenntarthatóság: Kerületi gyerekek megtanulják, hogy kevés anyagi ráfordítással hogyan tudnak egészséges, fenntartható, környezettudatos életeket elkészíteni, miközben fejlődik a szociális készségük és egyéb fontosabb részképességeik (például: finommotorika, matematikai- és olvasási készségek).

FELADAT: Egészségfejlesztő programok gyerekeknek

Célkitűzés: A nevelési intézményekben és kerületi táborokban és rendezvényeken tartott egészségfejlesztő programok eszközeinek biztosítása a védőnők számára.

 

Várható eredmény/fenntarthatóság: A hatékony és minőségi prevenciós programok az egészséges társadalom megalapozását segítik elő. 
Az egészségfejlesztő programokkal a kerületben élő gyerekek gondoskodást, biztonságot, egészségesebb életkörülményt, életmódot  és a mindehhez való megfelelő hozzájutást, tudást kapják meg. A gyermekek egészség-fejlesztésével azt a célt tudjuk elérni, hogy jó életkilátással, megfelelő szomatikus és mentális fejlődéssel, a koruknak megfelelő egészségügyi szokásokat, mozgásokat tanuljanak meg és sajátítsanak el.

bottom of page